Przeskocz do treści
10 rzeczy, które warto mówić dziecku | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

10 rzeczy, które warto mówić dziecku

Słowa niosą energię zarówno w tym, co mówimy na głos, jak i w tym, co myślimy w sobie, w tym, co zwracamy się do innych i w tym, co myślimy w naszej głowie. Słowa stanowią przesłanie, które nie znika w pustce, ale wkracza w przestrzeń, w której inni są odbiorcami. Szczególnie ważne jest mówienie do naszych pociech, do dzieci. Okazywanie szacunku, miłości oraz wsparcia jest szczególnie ważne w młodzieńczych latach, kiedy kształtuje się światopogląd i charakter człowieka.

Dzieci są najważniejsze

  1. JESTEŚ NAPRAWDĘ WAŻNY

Każdy z nas jest równie ważny, czy to w naszej rodzinie, w naszej klasie, czy w innych społecznościach. Lecz warto dziecku o tym powiedzieć, a im szybciej dziecko uwierzy w siebie i  w prawdziwość tego faktu, że naprawdę jest ważne, tym lepiej.

  1. POWINIENEŚ BYĆ Z SIEBIE DUMNY / WYDAJESZ SIĘ BYĆ DUMNY Z SIEBIE

Słowa „Jestem z ciebie dumny” mogą zachęcić dziecko do zrobienia czegoś tylko po to, by otrzymać komplement, ale „Wydajesz się być z siebie dumny” lub „Musisz być z siebie dumny” stanowić mogą wewnętrzną motywację dla dziecka. Wówczas dziecko samo z siebie będzie się starało i np. samo posprząta po sobie zabawki.

  1. MASZ PRAWO POWIEDZIEĆ NIE W KAŻDEJ SYTUACJI

Dzieci mają prawo powiedzieć „nie” i takie komunikaty powinny być akceptowane i szanowane przez dorosłych. Jeśli dziecko ma umiejętność mówienia „nie” w obecności znajomych osób, będzie mogło to samo robić z nieznajomymi. Należy wyjaśnić swojemu dziecku, dlaczego określone działanie jest konieczne w sytuacjach, w których musisz działać wbrew jego woli, aby je chronić.

Docenianie dzieci

  1. WIDZĘ, ŻE BARDZO MUSIAŁEŚ SIĘ NAPRACOWAĆ

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że bierzesz pod uwagę jego słowa. By wiedziało, że liczy się dla Ciebie jego zdanie na temat, o którym rozmawiamy.  By wiedziało, że jego punkt widzenia jest dla Ciebie ważny. Takie słowa wzmacniają  jego poczucie wartości i pewność siebie

  1. TO CO MÓWISZ NAPRAWDĘ MA ZNACZENIE

Ważne jest, aby nasze dziecko miało świadomość, że bierzemy pod uwagę to co mówi. Należy dać mu do zrozumienia, że zależy nam na jego opinii na temat, o którym właśnie rozmawiamy. Dajmy mu do zrozumienia, że zależy nam na jego myślach i opinii. Takie słowa podnoszą jego samoocenę i budują pewność siebie.

  1. KAŻDEMU Z NAS ZDARZA SIĘ POPEŁNIĆ BŁĄD I TY TAKŻE MASZ TAKIE PRAWO

Błędy są normalne i zdarzają się każdemu. Dlatego każdy człowiek, duży czy mały, ma prawo popełniać błędy, które są wpisane w codzienne życie. To właśnie z błędów najwięcej się uczymy, rozwijamy i stajemy się jeszcze lepszą wersją samych siebie. Należy pozwolić dziecku kontynuować działania, nawet jeśli coś się nie udaje.

Zaufanie to podstawa

  1. UFAM TOBIE, MAM DO CIEBIE PEŁNE ZAUFANIE

Dla dzieci niezastąpione jest zaufanie rodziców. Zaufanie rodziców wzmacnia poczucie własnej wartości i pewność siebie dziecka. Pomoże to dziecku zaufać sobie w sytuacjach podejmowania decyzji i rozpoznawania swoich emocji. Poczucie, że ktoś nam ufa daje wiele swobody i pozytywnie wpływa na relację.

  1. ŚWIETNIE JEST MÓC Z TOBĄ SPĘDZIĆ CZAS

Kiedy dziecko dostrzega, że spędzanie z kimś czasu może być świetną zabawą, pozytywnie wpływa to na pewność siebie i poczucie własnej wartości, a takie słowa budują bliskość i pozytywne relacje między dzieckiem a rodzicem. W przyszłości dziecko samo będzie chciało spędzać z nami czas.

  1. TO WSPANIAŁE, ŻE CIĘ MAM. ŚWIETNIE, ŻE JESTEŚ

Należy pokazać swojemu dziecku, jakie to szczęście, że po prostu z nami jest, że możemy spędzać razem czas. To buduje pewność siebie, samoakceptację, wewnętrzną siłę i dodaje poczucia wartości dziecku, które czuje się docenione i wie, że stanowi ważną część rodziny.

  1. UFAM CI, WIERZĘ W CIEBIE

Konieczne jest, aby dzieci wiedziały, że rodzic im wierzy, że jesteśmy pewni, że poradzi sobie z każdym wyzwaniem. To wzmacnia jego samoocenę i przekonanie, że poradzi sobie w każdej sytuacji. W przeciwnej sytuacji dziecko może zawsze stawiać się na straconej pozycji i nie wierzyć w swoje umiejętności.

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando