Co zamiast kar?
Spis treści
- 1 W jaki sposób można zastąpić egzekwowanie kar?
- 2 Należy wysnuć niezbędne wnioski
- 3 Nie można zapomnieć o okazaniu należytego szacunku dziecku
- 4 Warto okazać zrozumienie
- 5 Dogłębnie sprawdź, co to wywołuje w tobie
- 6 Bycie szczerym nie boli
- 7 Koniecznie daj sobie niezbędny czas
- 8 Daj dziecku siebie
Niestety mimo dość istotnego faktu, że specjalistom już jakiś czas temu udało się z powodzeniem udowodnić, iż stosowanie kar wobec dzieci nie ma większego sensu, to nadal ich egzekwowanie jest wprowadzane w życie w wielu współczesnych domach. Wynika to przede wszystkim z tego, że znaczna część rodziców, do tej pory uważa je za niemalże niezbędny element skutecznego wychowania.
W praktyce rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Ze stosowania kar wynika bowiem jedynie bardzo zaniżona samoocena dziecka, całkowita utrata zaufania względem rodziców z jego strony, a także występowanie szeroko zakrojonych trudności w kontekście propagowania różnego rodzaju zachowań, tudzież nauki. Sami rodzice mogą się w takim przypadku czuć co najwyżej bezsilni, ponieważ nie są oni w stanie sobie odpowiednio poradzić z kwestią wychowania swoich pociech.
W jaki sposób można zastąpić egzekwowanie kar?
Pierwszym krokiem niewątpliwie jest dojście do istotnych wniosków w kontekście podłoża występowania negatywnie nacechowanych zachowań u dziecka.
Niestety w znacznej części przypadków rodzice z góry zakładają złe intencje swoich podopiecznych. Nic bardziej mylnego. Zupełnie nie potrzebnie szukamy w takich przypadkach jakiejkolwiek celowości tego rodzaju występków. Nawet zadanie dość charakterystycznego i co najważniejsze powszechnie znanego zwrotu „dlaczego to zrobiłeś?” nie da tak naprawdę małoletniemu kompletnie żadnej przestrzeni umożliwiającej mu swobodne udzielenie odpowiedzi na te pytanie. Tymczasem spokojne, a także dogłębne zapoznanie się z realnym powodem wystąpienia takiej sytuacji może bez większego trudu sprawić, że niemalże od razu i bez większych przeszkód zrobimy przeogromny krok do rozwiązania sprawy.
Należy wysnuć niezbędne wnioski
Jest to naprawdę istotna kwestia w przypadku, gdy już na szczęście jesteśmy w pełni świadomi tego, że dziecko potrzebuje nas o wiele bardziej i częściej aniżeli nam się tylko wydaje. Warto w tym miejscu skupić się na nim, co może mieć naprawdę bardzo pozytywne skutki w postaci zaspokojenia sytuacji konfliktowej, czy zachamowianiu trudnych sytuacji występujących zarówno w szkole, przedszkolu, jak i na co dzień w domu. W przypadku, jak okaże się, że jest ono najzwyczajniej w świecie przeciążone różnego rodzaju zajęciami, tudzież przerasta je napływ negatywnych emocji, można w pełni się na tym skupić i pomóc mu wyjść z tej sytuacji. Natomiast w innych przypadkach, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy specjalisty.
Nie można zapomnieć o okazaniu należytego szacunku dziecku
Przykładowo, nie mamy tendencji podnoszenia w złości głosu na swojego podwładnego, czy koleżankę z pracy. Do tego nie zabraniamy im robienia różnego rodzaju czynności w trakcie przerwy, a także co ważne, staramy się nie oceniać ich postępowania. Tak samo powinno to wyglądać w przypadku naszych dzieci. Zdecydowanie powinniśmy skupić się na traktowaniu ich z szacunkiem. Można przecież bez większego wysiłku traktować małoletnie osoby zupełnie tak samo, jak dorosłych. Dzięki temu nasze relacje z nimi będą w stanie ulec znaczącej poprawie na wielu płaszczyznach.
Warto okazać zrozumienie
Niestety wbrew przekonaniom wielu dorosłych, dzieci w żadnym stopniu nie wyolbrzymiają swoich problemów. One po prostu takimi je widzą. Warto zdecydowanie przeprowadzić z nimi potrzebną rozmowę, dzięki której będziemy w stanie dowiedzieć się, co jest przyczyną wystąpienia u małoletniego kompletnie niezrozumiałego dla nas zachowania.
Dogłębnie sprawdź, co to wywołuje w tobie
Ogromna część rodziców kompletnie w zły sposób podchodzi do niektórych sytuacji z życia ich dzieci. Warto w tym miejscu pamiętać o dość istotnej kwestii, że pod żadnym pozorem nie możemy patrzeć na daną sprawę tylko i wyłącznie z własnej perspektywy. Musimy także postawić się na miejscu drugiej strony, aby być w stanie właściwie zrozumieć dany problem.
Bycie szczerym nie boli
Dzielenie się ze swoim dzieckiem doznawanymi uczuciami, czy własnymi przemyśleniami, nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, ma to naprawdę fantastyczny wpływ na relacje.
Koniecznie daj sobie niezbędny czas
Zaopiekuj się swoimi odczuciami i daj opaść swoim emocjom zanim w pełni zaangażujesz się w rozwiązywanie danego problemu. Nie warto działać pochopnie, ponieważ zazwyczaj nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów.
Daj dziecku siebie
Zaoferuj mu niezbędną uwagę i wsparcie. Nie zapominaj na bieżąco pielęgnować Waszej cudownej relacji.