Przeskocz do treści
Czy szkoła niepubliczna “nauczy dziecko życia”? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Czy szkoła niepubliczna “nauczy dziecko życia”?

Rodzice, którzy zapisują swoje dzieci do szkoły niepublicznej, pomimo negatywnych komentarzy ze strony otoczenia, widzą sens w takiej formie edukacji. Ludzie często myślą, że dzieci kształcone w szkołach niepublicznych wyrastają na nieporadne życiowo ciamajdy trzymane pod kloszem.

Dlaczego społeczeństwo jest przekonane, ze młodzież uczęszczająca do szkół publicznych ma szansę zdobyć doświadczenie życiowe, a dzieci ze szkół niepublicznych wręcz przeciwnie?

Pedagodzy, którzy mieli szansę uczyć w szkołach publicznych jak i tych tych prywatnych przekonują, że z punktu widzenia siedmiolatka lepsza jest niepubliczna szkoła podstawowa. Małe dzieci dopiero co uczą się funkcjonować w społeczeństwie i nie potrzebne im są dodatkowe nerwy spowodowane sytuacją w szkole. Oczywiście, takie dziecko, które nie ma wyboru i zostaje rzucone przez dorosłych na głęboką wodę musi poradzić sobie w sytuacji. Jednak nie zawsze jest tak, że maluch wychodzi z tego obronną ręką. Często takie dzieci stają się ofiarami starszych kolegów, a niestety, kiedy już dojdzie do takiej sytuacji to łatka ofiary ciągnie się już do końca edukacji w danej placówce.

Dzieci na początku swojej drogi nie powinny być szykanowane czy poniżane przez starszych kolegów. Nie muszą być również świadkami takich zachowań w stosunku do innych uczniów, bardzo często pierwszych przyjaciół ze szkolnej ławki. Obserwacja takich zachowań lub bycie ich ofiarą odciskają piętno na psychice małego człowieka. Nauczyciele nawet najbardziej wykwalifikowani nie są w stanie uchronić wszystkich uczniów przed tego typu sytuacjami, jeżeli do szkoły publicznej jednorazowo uczęszcza nawet około 500 uczniów. Czy świadome narażanie dzieci na takie sytuacje możemy nazywać „nauką życia”?

Prywatna szkoła podstawowa

Prawdą jest, że prywatna szkoła podstawowa jest placówką dużo mniejszą od publicznej. Dzieci mają możliwość nauki w bardziej kameralnym gronie. Pedagodzy mogą skupić się na jednostce, którą mogą małymi kroczkami prowadzić przez życie. Oczywiście, szkoły publiczne są potrzebne, jednak wychowawcy nie mają możliwości poświęcenia odpowiednio dużo uwagi uczniom. W szkołach prywatnych każdy uczeń może być traktowany indywidualnie, w przeciwieństwie do szkół gdzie jednocześnie uczęszczają setki dzieci, które zwyczajnie giną w tłumie.

W szkołach publicznych bardzo często dzieci zamiast skupić się na nauce większość uwagi poświęcają na wybicie się z tłumu lub nawet przetrwanie. Istotne stają się relacje z rówieśnikami, a jak wiadomo nikt nie lubi być odtrącany. Dzieci tracą energię na dopasowanie się do tłumu. Takie działania nie sprzyjają osiąganiu wysokich wyników.

Edukacja w szkole prywatnej

Edukacja w szkole prywatnej pozwala na zdobywanie wiedzy z jednoczesnym budowaniem pewności siebie i pozytywnych relacji z rówieśnikami. Takie dzieci, które są spokojniejsze, ponieważ nie muszą walczyć o przetrwanie w tłumie, dopiero mają szansę efektywnie się uczyć. Nie muszą tracić niepotrzebnie energii na rywalizację z rówieśnikami. Nauka w szkole niepublicznej pozwala uczniom na osiąganie wysokich wyników. Młodzi ludzie mają szansę być jednakowo zauważani przez pedagogów. Każdy uczeń może liczyć na pomoc adekwatną do potrzeb. Taka szkoła pomaga młodzieży budować pewność siebie, która jest cenną cechą w dorosłym życiu. Dzieci uczące się w szkołach niepublicznych mają szansę wyrosnąć na asertywnych ludzi, którzy potrafią sprostać przeciwnościom.

W szkole niepublicznej małe dziecko jest jak młode drzewko. Szkoła i pedagodzy są ogrodnikami. Młode drzewko ma dostęp do składników odżywczych i wody, jednocześnie będąc ochranianym przed złym działaniem czynników zewnętrznych. Ma szansę dorastania w przyrodzie razem z innymi drzewkami, ale dobry ogrodnik nigdy nie zostawi go samego sobie. Zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc. Po latach dojrzewania w dobrych warunkach ma szansę wyrosnąć na silną i samodzielną roślinę z mocno zakorzenionymi wartościami. Wpojone ma wzorce, które pozwalają mu przetrwać wszelkie przeciwności losu i wyjść obronną ręką z różnych sytuacji.

Powyższa metafora bardzo trafnie obrazuje naukę w prywatnej szkole. Może warto rozważyć taką opcję na nowy rok szkolny? Pod linkiem poniżej możesz sprawdzić zasady rekrutacji do naszej placówki Saltando:

Rekrutacja do prywatnej szkoły podstawowej Saltando

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando