Przeskocz do treści
Dlaczego warto grać w gry planszowe z dzieckiem? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Dlaczego warto grać w gry planszowe z dzieckiem?

Czas spędzony z rodziną w okresie dziecięcym to jedno z najcenniejszych wspomnień wielu dorosłych. Dziś sami chcemy zapewnić naszym pociechom dzieciństwo pełne radości i wsparcia, nie zaniedbując przy tym ich ogólnego rozwoju. Jak można sobie w tym pomóc? Inwestując w gry planszowe! Przekonaj się, ile korzyści dla Twojego dziecka niesie ze sobą spędzenie czasu w taki właśnie sposób.

Gry planszowe a rozwój dziecka

Każde dziecko ma inne predyspozycje, talenty i umiejętności, które warto wspierać od najmłodszych lat. To samo dotyczy różnego rodzaju deficytów i trudności, które im wcześniej rozpoznane i przepracowane, mogą przemienić się w mocne strony. Do pracy z dzieckiem w tym obszarze warto sięgnąć po gry planszowe. Dlaczego? Gdyż celują one w pracę nad konkretnymi umiejętnościami. Ogromna różnorodność typów gier obecnych na rynku wspiera m.in refleks i szybkość działania, koncentrację, czy umiejętności mechaniczne. To metoda, po którą chętnie sięgają także terapeuci dziecięcy.

Gry planszowe a logiczne myślenie

Każda gra planszowa bez względu na typ, pobudza do logicznego myślenia, które jest niezbędne do funkcjonowania w dalszych etapach życia. Dziecko uczy się analizować środowisko gry i podejmować samodzielnie działania, które są rezultatem ciągu przyczynowo-skutkowego; tworzy strategię i negocjuje. Dzięki takiemu wysiłkowi umysłowemu, młody człowiek nabiera umiejętności rozwiązywania złożonych problemów logicznych. Forma zabawy powoduje, że podejmowanie umysłowych wyzwań w przyszłości będzie kojarzyć się bardziej z przyjemnością, niż ze stresem.

Gry planszowe a umiejętności społeczne

Podczas interakcji z otoczeniem dzieci uczą się poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Gry planszowe stanowią świetne pole do rozwoju tego typu umiejętności, gdyż zawierają w sobie element współpracy, jednocześnie kształtując zdrowe podejście do rywalizacji. Dzieci podczas gry muszą przyswoić jej zasady i rzetelnie się do nich stosować, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Dzięki temu wyrabiają w sobie moralną powinność do bycia „fair” wobec siebie i innych graczy. Dodatkowo, doświadczenie mierzenia się z wygraną oraz z porażką w przyjaznym, wspierającym środowisku ma ogromne znaczenie dla rozwoju samooceny dziecka.

Gry planszowe a nauka

Edukacja poprzez zabawę to jedna z najskuteczniejszych form nauki. Wiedzą to rodzice, jak i specjaliści od rozwoju dziecięcego. Istnieje wiele gier, które w sposób bezstresowy przekazują wiedzę na temat świata, czy to w formie fiszek obrazkowych, map czy tradycyjnych quizów, które nieustannie są urozmaicane o nowe, atrakcyjne elementy. Gry edukacyjne nie ograniczają się jedynie do przekazywania „suchej” wiedzy. Pomagają chociażby w nauce języków obcych, w pisaniu, liczeniu czy odczytywaniu godzin z zegara. Większość praktycznej wiedzy potrzebnej maluchowi do codziennego funkcjonowania możesz przekazać w formie zabaw i gier.

Gry planszowe a kreatywność

Twórcze myślenie to kolejna cecha, którą chcielibyśmy widzieć u swoich dzieci. Pomaga ona podejmować skomplikowane zagadnienia i rozwiązywać je w szybszy, bardziej efektywny sposób. To tak zwane „thinking out of the box” czyli myślenie niestandardowe, nowe, twórcze. Gry planszowe wspierają takie właśnie postawy. Pozwalają najmłodszym na zanurzenie się w wyimaginowanej rzeczywistości, dają przestrzeń na własne interpretacje, przemyślenia czy rozwiązania, bez oceniania ze strony dorosłych. Dodatkowo, występujące w grach nierealistyczne postaci, ekspresyjne kolory czy fascynujące przygody wzmagają wyobraźnię dziecka, a to właśnie ona odpowiada za powstawanie najciekawszych pomysłów i wynalazków!

Gry planszowe a poczucie własnej wartości

Podczas gry dzieci poznają swoje umiejętności – mocne, jak i słabe strony. Świadomość własnych zalet i ograniczeń kształtuje samoocenę dziecka już od pierwszych rozgrywek. W momencie wygranej czy porażki, bardzo ważne jest towarzyszenie mądrych dorosłych, którzy wesprą lub pomogą w interpretacji sytuacji, ewentualnie załagodzą spory wynikające z rywalizacji. W grach, jak i w życiu, często mogą towarzyszyć nam silne emocje, dlatego warto jest uczyć dzieci samokontroli już na wczesnych etapach rozwoju. Czy to radość z wygranej, czy smutek z powodu przegranej – przepracowanie obu ubogaci wachlarz emocjonalny dziecka i przygotuje na prawdziwe rozgrywki w dorosłości.

Gry planszowe a zabawa i budowanie więzi

Gra planszowa to rozrywka, która może posłużyć nie tylko dzieciom, ale wszystkim członkom rodziny. To czas, kiedy można spotkać się w przyjemnych, bezstresowych okolicznościach. Dzieci chętnie uczestniczą w takich momentach, które są pełne zgody i mają wymiar zabawy. Gry planszowe dają przestrzeń do rozmowy, zdrowej rywalizacji, współpracy, wyrażania emocji, zwieńczone często dużą dawką śmiechu. Takie środowisko sprzyja ogólnemu rozwojowi dzieci, które też chętniej spędzają czas z dorosłymi czy z przyjaciółmi. Gry planszowe są także świetną alternatywą na zimowe wieczory lub sezon chorobowy, kiedy dzieci mniej wychodzą na zewnątrz, bądź nie mają możliwości spotkania się rówieśnikami. Przecież nie chcemy, aby nasze pociechy utknęły przez telewizorami na długie godziny! Dobrej zabawy!

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando