Przeskocz do treści
Dlaczego warto wysłać dziecko do szkoły prywatnej? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Dlaczego warto wysłać dziecko do szkoły prywatnej?

Edukacja do osiemnastego roku życia jest koniecznością i co równie istotne, możemy mówić o przygotowaniu do dorosłego życia. Warto też mieć świadomość tego, że duży wpływ na odpowiednie wykształcenie ma wybór placówki. Nie chodzi w tym momencie wyłącznie o kadrę pedagogiczną czy poziom nauczania. W końcu szkoły można podzielić na publiczne i niepubliczne.

Szkoła prywatna a państwowa – różnice

Nietrudno zauważyć, że szkoły niepubliczne (prywatne) cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z drugiej strony placówki niepubliczne mają wiele cech wspólnych z tymi publicznymi. Wystarczy zwrócić uwagę na program nauczania – czy egzamin maturalny albo test na koniec ósmej klasy jest inny? Oczywiście nie! Najprościej mówiąc, obowiązują zasady narzucone odgórnie przez Ministerstwo Edukacji. Naturalnie szkoła niepubliczna charakteryzuje się tym, że jest płatna. Bariera finansowa to dla wielu rodziców niewątpliwy problem, ale warto też spojrzeć na to z nieco innej strony – zebrane pieniądze pozwalają na zakup potrzebnego sprzętu dydaktycznego. Dodatkowo w szkołach prywatnych jest niewielka liczba uczniów. Dzięki temu łatwiej jest o indywidualne podejście i skuteczną pomoc. Niektórzy mogą też powiedzieć, że mniejsza liczba osób pozwala lepiej się poznać, co niewątpliwie ma ogromny wpływ na atmosferę. Atmosfera to temat, o którym może nie mówi się wiele, ale fakty są bezwzględne – dziecko jest w stanie efektywnie pracować tylko w miejscu, gdzie dobrze się czuje. Szkoły prywatne to także spory wybór kół zainteresowań.

Szkoła prywatna to przyśpieszony rozwój

Jaki wniosek z tego wszystkiego płynie? Szkoła prywatna to po prostu szansa na przyśpieszony rozwój. Zresztą można jeszcze dodać indywidualne programy nauczania, które pozwalają na zaspokojenie wysokich potrzeb edukacyjnych. Ponadto zajęcia dodatkowe to nie tylko szansa na rozwój zainteresowań – to także możliwość prowadzenia specjalnych projektów badawczych (oczywiście szczegóły zależne są od zajęć). Ważne jest też to, że w szkole prywatnej nie powinno dojść do sytuacji, w której rozwój dziecka zostanie zahamowany. Najlepszym tego dowodem fakt, że normą stały się zajęcia pozwalające na rozwijanie zdolności artystycznych dzieci.

Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że duża część szkół prywatnych nastawiona jest na edukację międzynarodową. Tym samym w wielu przypadkach można mówić o szansie na zdanie międzynarodowej matury. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że międzynarodowa matura może w znaczący sposób ułatwić dalszą naukę za granicą.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando