Przeskocz do treści
Jak budować relację z dzieckiem? | Psychologia i emocje | Blog Szkoły Saltando

Jak budować relację z dzieckiem?

Dzięki konstruktywnej oraz trwałej relacji z powodzeniem udaje się zdobyć akceptację oraz zrozumienie. W związku z licznymi codziennymi obowiązkami nie można zapominać o praktykowaniu elementów pozytywnej komunikacji. Są one niezbędne przy budowaniu oraz podtrzymywaniu relacji na linii rodzic-dziecko.

Zasady budowania relacji z dzieckiem

W zabieganym świecie przez cały czas należy mieć na uwadze to, jak ważna jest zdrowa relacja z dzieckiem. Z tego też względu psycholog Katarzyna Kucewicz wyróżnia trzy ważne zasady, które warto wdrożyć w życie od samego początku.

Uważne słuchanie

Pierwszą z nich jest uważne słuchanie. Jej zastosowanie jest niezwykle łatwe. Trzeba nauczyć się nie przerywać młodszemu odbiorcy i pozwolić mu na wyrażanie własnej opinii. Dzięki temu, że nie będzie się wtrącało w jego wypowiedź ani zajmowało się innymi zadaniami, dziecko zrozumie, jak ważna ta chwila jest również dla rodzica. W tym momencie najważniejszymi jest zadawanie pytań odbiorcy, drążenie danego tematu, dopytywanie o szczegóły. Dziecko bezbłędnie potrafi wyczuć moment, w którym rodzic niedokładnie słucha tego, co ono ma mu do przekazania. Nie ma sensu udawać tego, że jest się zainteresowanym wypowiedzią malucha. Naprawdę trzeba postępować w taki sposób, by odbiorca miał świadomość tego, iż jego wypowiedź jest nie tylko słuchana, ale także przyjmowana. W przypadku niepowodzenia w tej sprawie dziecko może nie podejmować prób nawiązania głębszego kontaktu, a jedynie przejść w tryb raportowania.

Wyrażanie emocji

Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność nazwania własnych uczuć i emocji względem dziecka. Dzięki temu już na wstępie będzie można ustalić to, które z jego zachowań są dla danego dorosłego irytujące, smutne, czy powodują martwienie się. Idealnym rozwiązaniem jest chwalenie, ale także zaznaczanie tego, które z zachowań wywołują w dorosłym określone emocje. Warto nie skupiać się wyłącznie na krytyce, ale także na pochwałach, na co nie zwraca uwagi spore grono osób. Wyrażanie podziwu w stosunku do swojego dziecka powinno być naturalną reakcją.

Szacunek na linii rodzic-dziecko

Traktowanie opinii dzieci w sposób przedmiotowy i umniejszanie ich wiedzy o świecie, a całą pewnością nie polepszają komunikacji. Różnorodne zwroty mają wpływ na to, że zostaje ona zakłócona. Dodatkowo mają wpływ na to, że maluch czuje się nieważny, upokorzony i nie ma najmniejszej ochoty na nawiązywanie kolejnego kontaktu na linii dziecko-rodzic. Jest to jedna z najgorszych sytuacji, jaka może mieć miejsce. Z tego też względu dziecko nie będzie chciało zwrócić się z prośbą o pomoc do rodzica także w naprawdę krytycznych, czy bardzo ważnych momentach.

Mimo działań w tej kwestii nie zawsze wszystko musi układać się zgodnie z planem. Nie jest to jednak działanie, które nigdy nie ma racji bytu. Nawet w związku z niepowodzeniami, przez cały czas należy zaczynać od nowa. Budowanie pozytywnej relacji z dzieckiem jest długotrwałym procesem.

Zasada trzech minut

Jak twierdzi psycholog Nataliya Sirotich w kontaktach z dzieckiem bardzo ważna jest jakość czasu, a nie jego ilość. Zgodnie z tą zasadą kluczowe jest spędzenie dodatkowych trzech minut ze swoim potomkiem. Ten czas ma być przeznaczony na rytuał powitania oraz wysłuchania, którego celem jest pogłębienie relacji rodzica z dzieckiem. Moment ma opierać się na tym, że po dniu spędzonym w szkole, w przedszkolu, na wyjeździe opiekunowie powinni witać potomka w taki sposób, jakby naprawdę długo go nie widzieli. Powinno to być powitanie pełne radości, uważności oraz zainteresowania.

Poświęcenie trzech minut na zainteresowanie wyłącznie osobą dziecka sprawia, że dzięki nim na linii rodzic-dziecko budowana jest niesamowita więź. Dzięki temu potomek ma świadomość tego, że jest najważniejszy dla opiekuna, który właśnie teraz ma czas na bycie wyłącznie dla dzieci. To dobry okres do tego, by także w pełni móc odpowiedzieć na jego potrzeby.

Oczywiste jest to, że spędzenie wyłącznie trzech minut z potomkiem w ciągu dnia okazuje się niewystarczające. Jest to jednak jedna z tych zasad, które warto wprowadzić w życie. Dzięki temu maluch poczuje się bardziej doceniony w związku z tym, że opiekun wówczas poświęci czas tylko jemu. Oprócz tego ważne jest dodanie do tego czasu spędzonego na wspólnych rozmowach, wyjściach, czy zabawie. Należy mieć na względzie to, że budowanie relacji z dzieckiem jest wieloletnim i dodatkowo nigdy niekończącym się zajęciem, które musi być ciągle podtrzymywane, by przynosiło określone rezultaty w tym zakresie.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando