Przeskocz do treści
Jak być empatycznym dla siebie i dziecka? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Jak być empatycznym dla siebie i dziecka?

Dla wielu rodziców czerwiec jest miesiącem pełnym podsumowań, rozliczeń i zamykania wszelkich spraw związanych z końcem roku szkolnego. Jednakże, to również czas, gdy zaczynamy snuć plany na kolejny rok szkolny. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, jak się czujemy i co tak naprawdę myślimy. Czy nasze potrzeby są spełnione?

Odpowiedzi na te pytania pozwalają nam być empatycznymi wobec samych siebie, zwracając uwagę na nasze emocje i uczucia bez oceniania ich. To samo jest istotne zarówno w relacji z nami samymi, jak i z naszymi dziećmi. Posiadanie wiedzy na temat emocji oraz świadomość sposobu funkcjonowania naszego mózgu pomaga nam zrozumieć drugiego człowieka. Uważność wobec siebie i naszych dzieci jest sposobem, który może nie tylko pomóc nam przetrwać, ale także wzbogacić nasz najbliższy czas.

Jak być empatycznym wobec siebie?

Być empatycznym dla siebie oznacza spojrzeć na siebie przez pryzmat naszej ludzkiej natury, zamiast tylko jako rodzica czy pracownika. Warto traktować siebie z wyrozumiałością i akceptacją, uwzględniając zarówno nasze zalety, jak i wady.

Musimy sobie pozwolić na naukę i popełnianie błędów, ponieważ jest to naturalna część rozwoju i niezawodna droga do samodoskonalenia. Ważne jest, aby być świadomym swoich uczuć, potrzeb i priorytetów, możemy to osiągnąć, tworząc listę naszych potrzeb i uczuć.

Akceptacja naszych emocji i uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, jest kluczowa. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że mamy prawo do doświadczania złości czy frustracji. Jednak równie istotne jest znalezienie strategii, która pozwoli nam rozładować napięcie, nie szkodząc przy tym innym ludziom.

Pamiętajmy, że aby być empatycznym wobec innych, musimy najpierw zadbać o nasze własne zasoby i samopoczucie. Dopiero wtedy będziemy mieli możliwość zrozumienia i współodczuwania potrzeb naszych dzieci.

Jak zadbać o swoje dziecko?

Odpowiedzialne dbanie o dziecko wymaga wielu czynności i zachowań, które mają na celu zapewnienie mu odpowiednich warunków rozwoju i szczęścia. Oto kilka kluczowych sposobów, jak zadbać o dziecko:

  • Uważność i zaspokajanie potrzeb.
  • Szanowanie granic.
  • Wspieranie emocji.
  • Szczerość.
  • Pozytywne nastawienie.

Okres przedwakacyjny to trudny czas dla uczniów, gdy zbliża się koniec roku szkolnego i wystawienie ocen. Planowanie wakacji i pragnienie odpoczynku po intensywnym okresie nauki zdalnej mogą prowadzić do nagromadzenia emocji i stresu. Jeśli czujesz, że sytuacja jest dla ciebie trudna, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Po pierwsze, skorzystaj z 4 kroków porozumienia bez przemocy:

  1. Zatrzymaj się i obserwuj sytuację bez oceniania jej. Spójrz na nią jakbyś obserwował ją przez kamerę, zachowując obiektywność.
  2. Nazwij swoje emocje i uczucia. Uświadom sobie, co dokładnie czujesz w tej sytuacji.
  3. Zidentyfikuj potrzebę, która stoi za tymi emocjami. Zastanów się, czego teraz naprawdę potrzebujesz.
  4. Sformułuj prośbę, która jest możliwa do spełnienia. Wyraź to, czego potrzebujesz, w sposób konkretny i jasny.

Gdy dziecko doświadcza silnych emocji, nie będzie w stanie zrozumieć logicznych argumentów, dlatego nasze próby przekonania go mogą być nieskuteczne. Ważne jest, aby zastanowić się, jaki jest nasz cel w procesie wychowania. Czasami warto zrezygnować z natychmiastowych oczekiwań i skupić się na długoterminowych celach, takich jak rozwój samodzielności i umiejętności organizacji. Wtedy możemy zadać sobie pytanie, czy to, o czym teraz prosimy dziecko, jest naprawdę niezbędne do osiągnięcia tego celu. Czy istnieje inna droga, która pomoże mu rozwijać się w odpowiedni sposób? Ważne jest również zrozumienie, że każdy człowiek dąży do zaspokojenia swoich potrzeb, a hierarchia tych potrzeb może się różnić w zależności od wartości, doświadczeń i zasobów. Dzięki temu możemy lepiej współczuć drugiej osobie i zrozumieć jej perspektywę.

Pamiętaj, że w trudnych momentach warto rozmawiać z osobą, której ufamy, np. rodzicem, nauczycielem lub przyjacielem. Wspólna rozmowa może przynieść zrozumienie i pomóc w radzeniu sobie z trudnościami. Nie wahaj się też szukać wsparcia psychologicznego, jeśli uważasz, że to może ci pomóc. Twoje emocje i dobre samopoczucie są ważne, zwłaszcza w okresie takiego stresu.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando