Przeskocz do treści
Jak przekonać dziecko do czytania książek? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Jak przekonać dziecko do czytania książek?

O tym, jak ważne jest, by zachęcać dzieci do czytania książek, można przeczytać praktycznie w każdym poradniku dla rodziców lub forach społecznościowych, poświęconych „paretingowi”. W dobie wszechobecnego internetu idea ta jest jednak często przeciwstawiana stwierdzeniom, że w mediach społecznościowych wszystkie informacje są podane w sposób o wiele bardziej przystępny, niż w książkach, a czytanie to strata czasu. Czy książki dla dzieci to rzeczywiście przeżytek?

Dlaczego czytanie książek jest ważne?

„Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego” pisał na początku XX wieku angielski powieściopisarz i dramaturg, William Somerset Maugham. Twierdzenie to, w dobie  wszechobecnego hejtu, znieczulicy i bylejakości nabiera nowego znaczenia. Przyzwyczajając dziecko do czytania, od najmłodszych lat budujesz wokół niego schron, bezpieczną przystań, do której może uciec, gdy otaczający go świat zacznie nadmiernie przytłaczać. Dlaczego czytanie książek jest ważne? Ponieważ dziecko, które jest zaprzyjaźnione z książkami, łatwiej zrelaksuje się przy dobrej lekturze, po czym ze świeżym, wypoczętym umysłem spojrzy na problemy z dystansem i szybciej znajdzie rozwiązanie. Książka nie tylko wycisza i uspokaja. Buduje również odporność psychiczną. Młody człowiek, wcielając się w rolę bohatera, może w wyobraźni przeżywać jego przygody, utożsamiać się z nim, ale również wykorzystywać w życiu codziennym pomysły zaczerpnięte z książek. Zachęcając swoją latorośl do czytania, rozbudzasz jej wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne, które przyda się zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

Co daje dziecku czytanie książek?

Czytanie książek to nie tylko budowanie własnego, bezpiecznego świata. Regularna lektura od najmłodszych lat ma również bardzo praktyczne znaczenie. Co daje dziecku czytanie książek w życiu codziennym? Przede wszystkim ćwiczy skupienie i umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem. Pomaga wzbogacić słownictwo, intuicyjnie uczy poprawnej pisowni, ortografii i budowy zdania. Rozszerza wiedzę ogólną, pozwala logicznie łączyć fakty i wiadomości z różnych dziedzin. Przede wszystkim jednak jest alternatywą dla smartfonów. Dzieci, które lubią czytać, nie będą marnować czasu na bezwolne oglądanie mediów społecznościowych, a ich szare komórki, nieosaczone przez internetowy chaos, będą się systematycznie rozwijać.

Jak zbudować kapitał na przyszłość, czyli siedem pomysłów, by dziecko potraktowało książkę jak swojego przyjaciela.

  1. Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie, dlatego łącz i mieszaj czytanie książek z opowiadaniami bajeczek już w kołysce. Codzienna lektura stanie się dla malucha oczywistością i sam chętnie będzie sięgał po ulubione książeczki. Jeżeli oczekujesz potomka, możesz zacząć czytać już teraz – niektóre badania wskazują, że dziecko w łonie matki odbiera dźwięki z otoczenia już na początku trzeciego trymestru ciąży!
  2. Wspólne przeglądanie książeczek, puszczanie wodzów wyobraźni i snucie opowiastek o bohaterach to Wasz czas, pełen bliskości i zrozumienia. Jeżeli czytanie książek będzie kojarzyło się dziecku z przyjemnością, samo chętnie sięgnie po lekturę.
  3. Oswajaj dziecko z literkami od najmłodszych lat. Nie broń maluchowi dostępu do książek, choćby nawet miały paść ofiarą zniszczenia. Kupuj mu dmuchane książeczki, klocki i układanki, na których będą literki. Odkrywaj literki podczas zabawy, spacerów lub jazdy samochodem. Spraw, by nauka czytania stała się radosną przygodą. Dziecko samo zacznie składać literki w wyrazy, a chęć poznania pozwoli mu na szybkie opanowanie płynnego czytania.
  4. Kiedy dziecko zacznie samodzielnie składać zdania, zabaw się we wspólne, głośne czytanie: pierwszy akapit przeczytasz ty, kolejny dziecko i tak na zmianę.
  5. Pokaż, że książki, które dziecko czyta, są dla Ciebie ważne. Rozmawiaj z dzieckiem o bohaterach, fabule, dywaguj na temat zakończenia, lub zachęcaj dziecko do wymyślania własnej kontynuacji przygód bohaterów.
  6. Dawaj dobry przykład: czytaj książki, zachwalaj, opowiadaj o fabule w sposób łatwy i przystępny dla malucha. Dzieci lubią naśladować rodziców, dlatego Twoje pozytywne nastawienie przekona Twoją latorośl, że warto zrobić wysiłek i zaprzyjaźnić się z lekturą.
  7. Róbcie wspólne wyprawy do księgarni, bibliotek, na spotkania autorskie, czy na targi książki. Niech dziecko przebywa wśród innych czytelników i wie, że czytanie książek jest popularne. Otaczajcie się książkami, zabierając je do poczekalni u lekarza, czy tworząc własną biblioteczkę w domu.
Blog Niepublicznej Szkoły Saltando