Przeskocz do treści
Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

Pierwszy dzień szkoły to dla dziecka wyjątkowe wydarzenie. Oprócz uczucia ekscytacji, na młodego ucznia czekać będzie też wiele stresu związanego z zapoznaniem się z kolegami i budynkiem szkoły. Dla rodziców taki dzień to ważny sprawdzian, dzięki któremu mogą pomóc dziecku w jak najlepszym starcie edukacji.

Rodzice mają do wyboru szkoły państwowe oraz prywatne. Jeśli zależy im na dodatkowych aspektach, nowoczesnych metodach nauczania i indywidualnym podejściu, warto zwrócić uwagę na prywatne szkoły podstawowe, takie jak nasza Autorska Szkoła Podstawowa Saltando.

Jak pomóc dziecku w rozpoczęciu szkolnej przygody?

Przed pierwszym dniem szkoły warto porozmawiać ze swoją pociechą, co pozwoli nabrać mu wiatru w żagle i pewności siebie. Warto nie przesadzać w żadną ze stron. Dziecko powinno być podbudowane, jednak w żaden sposób nie powinno wzbudzać się w nim strachu przed pójściem do szkoły. Poniżej przedstawione zostaną cztery podpunkty, które mogą pomóc w zbudowaniu pozytywnej narracji i stworzyć w dziecku pozytywny obraz szkoły, nauczycieli i rówieśników.

Rozmowa z dzieckiem. Zbuduj fundamenty

Zacznij rozmowę z dzieckiem w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie. Poczucie bezpiecznej przestrzeni pozwoli mu otworzyć się i przekazać swoje obawy, oczekiwania i pytania, które dotyczą szkoły. Konwersacje tego typu warto rozpocząć jeszcze przed wyborem szkoły. Może to pozwolić na wybór placówki, która odpowiadać będzie potrzebom dziecka. Odpowiednie holistyczne podejście nauczycieli i programu nauczania, pozwoli na zbilansowany rozwój pociechy.

Wyjaśnienie, co czeka dziecko w szkole

Drugim krokiem powinno być opowiedzenie dziecku o sytuacjach, których może spodziewać się w nowym środowisku. Powinno przekazać się mu w spokojny sposób, że szkoła to miejsce, w którym główny cel to nauka i zdobywanie nowych umiejętności. Dopiero kolejnym krokiem powinno być zawieranie nowych znajomości. Warto podeprzeć się własnymi doświadczeniami z czasów szkoły, co pomoże zmniejszyć w dziecku poczucie lęku.

Dobrym zachowaniem będzie przedstawienie dziecku typowego harmonogramu dnia, który czeka je w szkole. Zaznaczone powinny zostać godziny lekcyjne, przerwy, czas na obiad czy pobyt w świetlicy.

Wykonanie działań przygotowawczych

Dziecko przed pójściem do szkoły powinno zdawać sobie sprawę z tego jakie aktywności będzie musiało wykonywać. Przykładem są zadania domowe czy projekty do wykonania w grupach. Aby łatwiej się do tego przygotowało, można dać mu do wykonania kilka zadań, które będzie musiało wykonać w zwyczajowych godzinach pozalekcyjnych.

Zakup i personalizacja sprzętu szkolnego

Ostatni podpunkt dotyczy zakupu niezbędnych przedmiotów, które pomogą dziecku jeszcze bardziej przyjąć do wiadomości fakt pójścia do szkoły. Lista zakupowa przygotować powinno się razem z dzieckiem i opowiedzieć do czego każdy z przedmiotów może się przydać.

Przyszły uczeń powinien mieć możliwość wyboru sprzętów, które mu się podobają. Na koniec warto zachęcić dziecko do personalizacji plecaka, piórnika czy innych akcesoriów, po to aby nawiązało z nimi więź. Dodatkowo pozwoli to uniknąć stresu, w przypadku zagubienia czy pomieszania się w jednym miejscu, rzeczy kilku dzieci.

Po tych czterech krokach dziecko poczuje gotowość do nauki i przebycia nowego etapu swojego życia z uśmiechem na buzi.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando