Przeskocz do treści
Jak sprawić, by dziecko polubiło szkołę? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Jak sprawić, by dziecko polubiło szkołę?

Szkoła – miejsce, do którego każdy z nas musiał uczęszczać. Nie inaczej będzie także z naszymi dziećmi, które albo już chodzą do szkoły, albo prędzej czy później zaczną swoją edukację. Jak sobie z tym poradzić, jak wybrać odpowiednią szkołę, by dziecko ją polubiło? To niezwykle trudne zadanie, na które warto poświęcić swój czas, pamiętając że szkoła będzie miała istotny wpływ na kształtowanie dziecka, dlatego jej wybór powinien być przemyślany. W poniższym wpisie znajdziecie cenne informacje, dzięki którym dowiecie się jak doprowadzić do tego, że dziecko polubi szkołę.

Właściwy wybór – znajdź odpowiednią szkołę dla dziecka

Podstawowa kwestia to właściwy wybór szkoły, od tego wszystko trzeba zacząć, ponieważ to będzie miało istotny wpływ na to jak dalej będzie wyglądało funkcjonowanie dziecka w placówce oświatowej. Wydaje się, że jeśli sytuacja materialna na to pozwala optymalnym wyborem będzie prywatna szkoła podstawowa, ze względu na liczne zalety, które kryją się za takim  systemem. To zupełnie inaczej funkcjonujące placówki niż szkoły publiczne, czego świetnym przykładem jest wrocławska szkoła Saltando. Mniejsze klasy, indywidualne podejście do ucznia, badanie predyspozycji, tego wszystkiego nie otrzymamy w ogromnej, publicznej szkole, gdzie uczy się niekiedy nawet tysiąc dzieci. Prywatna placówka daje więc dużo większe możliwości rozwoju i automatycznie szansę dla dziecka, by czuło się w takiej placówce komfortowo.

Zadbaj o komfort dziecka przed pójściem do szkoły

To czy dziecko polubi szkołę w dużej mierze będzie uzależnione od pracy jaką wykonają z nim rodzice. To kwestia o fundamentalnym znaczeniu, ponieważ jeszcze przed pójściem do szkoły trzeba dziecko do tego dobrze przygotować. Dlatego nie można budować złych emocji, nie powinno się mówić źle o szkole i to nie tylko tej, do której dziecko ma chodzić, ale ogólnie o szkołach, ponieważ w ten sposób automatycznie będą się w dziecku budzić wątpliwości, podobnie jak w sytuacji, w której straszy się szkołą dziecko. Warto tego unikać i pracować nad odpowiednimi metodami rozmowy o szkole, by dziecko czuło się pewniej.

Interesuj się tym co dzieje się w szkole

Chcąc, by dziecko lubiło szkołę trzeba także nad tym pracować i budować rozwiązania, dzięki którym będzie można tworzyć w dziecku pewność siebie. Dziecko nie powinno się czuć samotne, dlatego warto interesować się tym co w szkole się dzieje i to nie na zasadzie – jak w szkole?, ale dbając o konkretne pytania, pamiętając o tym co tego dnia w szkole było istotne dla dziecka. Poza tym to co dzieje się w szkole warto potem z dzieckiem przepracować także w domu. Poza tym istotne będzie wspólne odrabianie prac domowych, nie na zasadzie za dziecko, ale pracując nad poszczególnymi zadaniami razem. Budowanie wspólnoty i poczucia zainteresowania to szansa na to, że dziecko będzie miało poczucie, że nie jest w szkole samo i faktycznie ktoś z nim pracuje nad tym co w szkole się dzieje.

Atrakcyjne formy nauki

Dziecko najchętniej uczy się w takich formach, które jemu są bliskie i wzbudzają jego zainteresowanie. Dlatego wdrażanie nowoczesnych technologii, nowoczesnych metod nauczania i zajęć pozalekcyjnych to szansa na związek dziecka ze szkołą i tym samym pozytywne odczucia na jej temat. Jeśli tego nie będzie to automatycznie szkoła może dużo w oczach dziecka stracić. I tutaj po raz kolejny do przodu wybijają się jednak szkoły prywatne, które są w stanie zapewnić dużo więcej ciekawych form nauki, nietypowych zajęć niż publiczne placówki, które są niedofinansowane i bardzo często brakuje tam środków na rozwój nowoczesnych technologii.

Mając świadomość tego jak istotne jest wybranie dla dziecka odpowiedniej szkoły powinno się dobrze sprawdzać jakie są możliwości, by zapewnić dziecku wysoki poziom nauczania i wybrać taką szkołę, w której dziecko będzie czuło się pewnie, do której będzie chętnie wracało. Zadanie może nie jest proste, ale to wybór na wiele lat, dlatego nie można podchodzić do tego po macoszemu, wręcz przeciwnie trzeba się w to zaangażować.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando