Przeskocz do treści
Jak wspierać dziecko w dojrzewaniu? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Jak wspierać dziecko w dojrzewaniu?

Dojrzewanie u dzieci jest procesem, który każdy przechodzi indywidualnie. Może to mieć miejsce już w wieku 9-10 lat, co przypada na początek drugiego etapu edukacyjnego w szkole podstawowej. Jest to moment licznych zmian w życiu młodej osoby. Rodzice często postrzegają swoje dzieci jako jeszcze dzieci, ale ich zachowanie i potrzeby są już coraz bardziej zbliżone do tych nastoletnich. Wspieranie dziecka w tym skomplikowanym procesie jest niezwykle ważne. Szczególnie wiele wyzwań czeka dzieci i ich rodziców w przypadku szybszego dojrzewania. Dzięki temu procesowi możemy napotkać liczne problemy takie jak częste huśtawki nastrojów, problemy z cerą i skłonność do zmian trądzikowych, zmiany w obrębie kompozycji i wyglądu ciała, poczucie niezrozumienia samego siebie oraz chęć decydowania o sobie i coraz większa potrzeba autonomii.

Lęki i problemy dziecka

Jednak nie należy lekceważyć lęków i problemów dziecka, a zamiast tego należy zaoferować mu wsparcie. Dzieci potrzebują dorosłych, którzy są emocjonalnie dojrzali, zrównoważeni i będą dla nich autorytetami oraz będą w stanie posłużyć wsparciem w trudnych momentach. Młodzi ludzie w tym trudnym okresie bardzo często borykają się z akceptacją zarówno ze strony rówieśników, rodziny, a przede wszystkim samych siebie. Potrzeby doświadczenia wsparcia i akceptacji przewrotnie potrafią być coraz to wyższe w świecie nastoletniej osoby. Dlatego też, dzieci potrzebują jasno stawianych granic i dorosłych autorytetów jako wsparcia i ścian bezpieczeństwa, które pozwolą im na ich uczucia oraz często burzliwą ekspresję swojego samopoczucia. Ważne jest aby w ich środowisku były osoby, które wykażą się zrozumieniem i okażą wsparcie w tym niezwykle skomplikowanym i pełnym wyzwań okresie dorastania. Jednocześnie, istotne jest, aby pozwolić dziecku na samodzielność i autonomię w wybranych obszarach. Jest to szczególnym wyzwaniem biorąc pod uwagę to, że jednocześnie należy pamiętać o nie pozbawianiu ich troski, poczucia opieki oraz pilnowania określonych zasad. Dla młodych osób jest to kluczowy moment powolnego wchodzenia w dorosłość, gdzie choć nadal ze wsparciem rodziców lub opiekunów, powinni mieć możliwość decydowania o swoim ciele i swojej codzienności w ramach ustalonych granic.

Okres dojrzewania dziecka

Okres dojrzewania to bardzo ważny czas w życiu każdego dziecka. Czas ten jest przepełniony nieustannymi zmianami. Warto w tym pełnym wyzwań okresie okazać różne rodzaje wsparcia dla dzieci. Konieczne jest zachęcanie dziecka do rozmów, ponieważ dojrzewanie to czas, kiedy wiele dzieci staje się bardziej skrytych i zamkniętych w sobie. Ważne jest, aby słuchać go uważnie, aby zrozumieć, co dzieje się w jego życiu. Należy pamiętać aby być otwartym i wyrozumiałym. Młode osoby mogą mieć liczne pytania oraz nieskończone wątpliwości, trzeba podjąć próby sprawienia aby czuli się bezpiecznie co pomoże w ich gotowości do ciężkich rozmów. Szanujmy też prywatność młodych ludzi. Dzieci w okresie dojrzewania zaczynają mieć swoje własne życie prywatne, dlatego ważne jest, aby to uszanować i nie wchodzić w ich prywatne sprawy bez wcześniej udzielonej zgody.

Jako rodzice, powinniśmy być autentyczni i dzielić się swoimi wspomnieniami, przeżywanymi emocjami i wyzwaniami, jakie stawia przed nami ten kolejny etap. W ten sposób, tworzymy relacje oparte na empatii, szacunku i zrozumieniu dla potrzeb dziecka. Jeśli jesteśmy rodzicami młodszych dzieci, powinniśmy być blisko ich zainteresowań i spędzać razem czas, aby wejść razem w tę nastoletnią rzeczywistość, zamiast dopiero próbować się do niej dostać, gdy dziecko będzie już dalej od nas i niewiele o nim wiemy.

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando