Przeskocz do treści
Szkoła podstawowa publiczna czy prywatna – którą wybrać? | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Szkoła podstawowa publiczna czy prywatna – którą wybrać?

W opinii publicznej znajdziemy wiele głosów dotyczących wad i zalet szkół publicznych oraz prywatnych. Wiele z nich jest nieuzasadnionych. W praktyce ich funkcjonowanie różni się w kilku podstawowych elementach, którymi są oczywiście kwestie formalno-prawne oraz wewnątrzsystemowy tryb pracy. Decydując się na wybór odpowiedniej placówki dla swojego dziecka warto zatem zapoznać się z tym, co odróżnia placówki oświatowe publiczne od prywatnych, gdyż często drobne różnice mogą zaważyć na finalnym podjęciu decyzji.

Szkoła publiczna – czy aby na pewno znasz jej wady i zalety?

Pomimo tego, że praktycznie każdy z nas wie, w jaki sposób funkcjonują szkoły publiczne w Polsce, to gdy przychodzi czas wysłania pociechy do pierwszej klasy automatycznie w głowach rodziców pojawia się wiele pytań. Dotyczą one różnych kwestii: kompetencji nauczycieli, liczebności klas czy chociażby…jakości podawanych przez szkolną stołówkę posiłków, które w gminie Wrocław są dofinansowywane. Są one w pełni uzasadnione. Warto zatem główne wady i zalety szkół publicznych zebrać w jedną, merytoryczną całość, która dokładnie pozwoli na zrozumienie specyfiki ich funkcjonowania. Główną zaletą publicznych szkół podstawowych jest niewątpliwie fakt, iż edukacja dzieci i młodzieży odbywa się w nich bezpłatnie. Co warte podkreślenia, szkoły te zapewniają również miejsce dzieciom z regionu. W tym przypadku rodzic nie musi obawiać się, że spóźni się z rekrutacją, jeżeli aplikuje do szkoły z regionu, to wniosek złożony nawet ostatniego dnia, nijako gwarantuje miejsce jego dziecka w szkole. Niestety, jak każda instytucja, tak i publiczna szkoła podstawowa posiada kilka znaczących wad. Jedną z nich jest system zmianowy, polegający na tym, że dzieci mogą zaczynać naukę wcześnie rano lub w środku dnia. To dodatkowa uciążliwość dla rodziców, szczególnie tych, którzy posiadają pracę polegającą na zmianowym systemie jej wykonywania. Utrudnia to proces przywozu lub odbioru dziecka ze szkoły. Warto teraz przejść do kolejnego, dosyć sporego minusa, który w pewien sposób łączy się z wcześniejszą wadą. Jest nim mianowicie fakt, iż powyższe placówki w większości nie dysponują świetlicą lub jej funkcjonowanie jest znacząco ograniczone czasowo. Szkoły podstawowe publiczne nie mogą również pochwalić się zbyt szerokim wachlarzem zajęć dodatkowych, a jeżeli takowe są w ofercie szkoły, to są realizowane przez zewnętrzne firmy i w pełni płatne.

Szkoła prywatna – czy cena idzie w parze z jakością?

Jak sam nagłówek wskazuje, prywatne szkoły podstawowe, takie jak szkoła Saltando, wiążą się z ponoszeniem przez rodziców kosztów. To główna wada, którą należy rozpatrzeć przed dokonaniem wyboru placówki oświatowej dla swojej pociechy. Do kosztów związanych z samą edukacją, należy dodać również opłaty za książki (które w szkołach publicznych w jakimś zakresie są darmowe) i wyżywienie. Niepubliczne szkoły podstawowe mają jednak wiele do zaoferowania. To przede wszystkim większy komfort nauczania, podyktowany znacznie mniejszą liczebnością grup. Szkoły te charakteryzują się również bardzo dobrym wyposażeniem sal lekcyjnych. Co warte podkreślenia, w placówkach takich funkcjonuje również świetlica, gdzie można odrabiać lekcje z pomocą nauczycieli. Uczniowie mają również możliwość uczestniczyć w wielu zajęciach dodatkowych – od językowych, po sportowe.

Którą szkołę wybrać?

Jeśli zależy Ci, by Twoje dziecko miało możliwość kształcić się w dobrze wyposażonej szkole, zapewniającej edukację z wielu dziedzin, w przyjaznej atmosferze, to warto postawić na szkołę podstawową prywatną. Placówki tego typu dostępne są częściej we wszystkich większych miastach, m.in. we Wrocławiu (Szkoła Saltando). To szkoły, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność, a opinie o nich są zazwyczaj bardzo przychylne. Jeżeli koszt związany z posłaniem dziecka do prywatnej szkoły podstawowej znajduje się w zasięgu rodziców, to na pewno warto rozważyć tego typu placówkę.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando