Przeskocz do treści
Zjawisko i skutki cyberprzemocy w świecie dziecka | Wszystkie wpisy | Blog Szkoły Saltando

Zjawisko i skutki cyberprzemocy w świecie dziecka

Nękanie i prześladowanie słabszych niestety ma miejsce już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wówczas to zaczynają zarysowywać się już podziały wśród dzieci. Złośliwe docinki niekiedy przeradzają się w istny koszmar dla słabszych i mniej zdolnych uczniów. Poprzez posługiwanie się dodatkowym narzędziem, jakim jest teraz internet, można być anonimowym i bezkarnym, jak również skutecznym w wymyślaniu metod gnębienia innych. Cyberprzemoc pojawia się w mediach społecznościowych, z których korzystają już młodzi ludzie.

Jakie formy przybiera cyberprzemoc?

Działania wykonywane przez młodocianych oprawców skupiają się na utrudnianiu życia swojej ofierze. Nie jest to forma bezpośredniej fizycznej agresji. Jednak na celu ma wywołać psychiczne zgnębienie drugiej osoby. Na ogół są to wrzucane do sieci ośmieszające bądź poniżające filmiki oraz zdjęcia, które są wykonywane z zaskoczenia lub pod wpływem zastraszenia. Nawet już najmłodsi uczniowie potrafią i często praktykują włamania do mediów społecznościowych swoich rówieśników. Tym samym  podszywają się pod znajome osoby i rozpoczynają systematyczne prześladowania. Na ogół działają oni w większych grupkach. Wśród swoich kolegów z klasy bądź podwórka wybierają osoby gorzej ubrane, mniej błyskotliwe, a nawet z innymi poglądami. W taki sposób doprowadza się do izolacji młodą osobę w świecie wirtualnym, a następnie w świecie realnym. Niestety ma to miejsce we wszystkich placówkach oświatowych.

Jakie skutki wywołuje cyberprzemoc wśród dzieci?

Rodzice muszą być w dzisiejszych czasach bardzo czujni. Cyberprzemoc zaczęła nas otaczać niemal każdego dnia. Młody człowiek sam nie poradzi sobie z takim ciężarem. Psychiczne gnębienie wywołuje u dziecka wycofanie w każdej dziedzinie życia. Niepubliczna szkoła podstawowa ma większą szansę uchronić nasze pociechy od tego typu problemów, ale niestety nawet w tego typu placówkach ma miejsce. Pierwszym sygnałem dla rodziców powinno być już unikanie szkoły i wymyślanie pretekstów, aby nie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. W wyniku cyberprzemocy młody człowiek staje się nagle nerwowy i rozdrażniony. W następstwie tego może dojść nawet do samookaleczeń bądź próby samobójczej. Należy bacznie zwracać uwagę na zachowania swoich dzieci.

Zapobieganie cyberprzemocy

Wertowanie oraz przeszukiwanie mediów społecznościowych oraz telefonów swoich pociech doprowadzi tylko do zaostrzenia napiętej sytuacji. Oczywiście tym najmłodszym warto zainstalować program do ochrony rodzicielskiej. Jednak tylko szczera rozmowa może rozwiać wszelkie wątpliwości. Zatem bacznie należy obserwować zachowanie swoich dzieci. Rodzic powinien ukierunkowywać i wskazywać jakich informacji nie należy zamieszczać na swój temat w mediach. Otwartość i zaufanie są to podstawowe elementy więzi między rodzicami a swoimi pociechami. W przypadku stwierdzenia cyberprzemocy skierowanej do swojego dziecka rodzice niezwłocznie powinni powiadomić o zaistniałej sytuacji szkołę. Nawet prywatna szkoła podstawowa boryka się z tego typu problemami. Wspólny plan działań z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. W razie potrzeby nie należy obawiać się ze skorzystania z pomocy specjalistów.

Autor: Prywatna Szkoła Podstawowa Saltando, Redakcja Bloga

Facebook

Blog Niepublicznej Szkoły Saltando